SVETOZOR

Internetový magazín prinášajúci odborné články s prevažne trvalou alebo dlhodobou platnosťou

Najdlhší železničný tunel na Slovensku


Autor: Oto Zapletal

Dátum: 20. 6. 2022

Tunel, ktorý je najdlhším železničným tunelom na Slovensku, aj v bývalom Československu.

Najdlhším železničným tunelom na Slovensku je Čremošniansky tunel, nesprávne nazývaný aj ako Harmanecký. Tento tunel sa nachádza na neelektrifikovanej železničnej trati číslo 170 Vrútky – Banská Bystrica – Zvolen, medzi železničnými stanicami Harmanec jaskyňa a Čremošné, pričom prekonáva najvyšší bod horského sedla Malý Šturec medzi Veľkou Fatrou a Kremnickými vrchmi. Na tejto trati je celkom 22 tunelov s celkovou dĺžkou 12 211 metrov. Čremošniansky tunel má číslo 14.

Jedná sa o jednokoľajový tunel, ktorý má dĺžku 4 697 metrov. Približne v strede dĺžky tunela je zvislá 95,3 metra hlboká vetracia šachta kruhového profilu o svetlosti 4,50 m. Odsávanie zabezpečuje motor s výkonom 130 koní (čo je asi 100 kW). Pôvodne bolo ovládanie odsávania umiestnené nad ústím vetracej šachty. Tam bol postavený aj železničiarsky domček, ale železničiari zabezpečujúci obsluhu tohto odsávania, museli prekonávať tri a pol kilometrovú vzdialenosť po horskom chodníku. V roku 1995 došlo ku rekonštrukcii vetrania, ktoré sa už ovláda diaľkovo zo železničnej stanice Čremošné.

Tunel bol postavený v rokoch 1936 – 1940. Jeho výstavba sa slávnostne začala 28. septembra 1936. Slávnostná ceremónia sa uskutočnila pri Harmaneckom portáli, kde sa stretla vtedajšia politická špička, vrátane prezidenta Eduarda Beneša s manželkou. Pri jeho výstavbe bola použitá rakúska tunelovacia metóda, ktorá bola v tom čase veľmi vyspelá. Budovateľom tunela komplikovala práce voda, pri razení narazili na mnoho vodných výtryskov. V niektorých miestach v tekali do budovaného tunela sústredené výrony vody v množstvách viac ako 50 litrov za sekundu. Najväčší odtok zo strany od Harmanca bol až 760 litrov vody za sekundu, zo strany od obce Čremošné bol podstatne menší, 83 litrov vody za sekundu. Tento problém sa podarilo vyriešiť vybudovaním murovaného kanála, ktorý vodu z tunela vyvádza. Dokonca ešte rok po dokončení vytekalo z tunela viac ako pol metra kubického vody za sekundu. Táto voda z tunela vyteká dodnes a používa sa na vodárenské účely. Táto vytekajúca voda pred tunelom vytvára menší vodopád. Aj napriek tomu, že išlo o zložitý terén, sa spojenie náprotivných smerových štôlni v roku 1938 podarilo veľmi úspešne. Pri razení tunela došlo iba k minimálnym smerovým a výškovým odchýlkam.Najdlhší železničný tunel na Slovensku

Čremošniansky tunel (nazývaný i Harmanecký tunel) je najdlhší železničný tunel na Slovensku.
Dátum nasnímania fotografie: 23. máj 2008.
Autor fotografie: Matúš Korbáš ml./Wikipedia
Licencia: (CC BY-SA 3.0)Najdlhší železničný tunel na Slovensku

Čremošniansky tunel zo strany od železničnej stanice Čremošné.
Rýchlik R342 vychádza z tunela do stanice Čremošné.
Dátum a čas nasnímania fotografie: 8. október 2017, 14:23
Autor fotografie: Thomas.adamjak/Wikipedia
Licencia: (CC BY 4.0)

Použitá literatúra:

Mencl, J., Klepsatel, F.: Najdlhší slovenský tunel ako vodný zdroj, Inžinierske stavby, 41, 1993, č.12

Streit, J.: Stavíme tunely, SNDK, Praha 1954